KETTENMAX Bike Kullanma Kılavuzu

UYARI!

Temizleme ve yağlama işlemi bittikten sonra sabitleme iplerini çözün, sabitleme kancalarını taktığınız yerlerden çıkartın, KETTENMAX’ı ve kullandığınız tüm parçalarını zincirden ve bisikletinizden ayırın!
Atık sıvıları çevreye zarar vermeyecek, yasaların uygun gördüğü şekilde bertaraf edin.

Hazırlık

Bisikletinizi ilk önce arka tekerleğin havada duracağı bir şekilde askıya alın. Zincirin dolayısı ile arka tekerleğin pedalın elle çevrilmesi ile rahatça dönebilmesi gerekiyor.


Yerleştirme ve kapatma

KETTENMAX'ın üst ve alt küvetlerini zincirin aşağıya sarkan kısmında rahatça müdahale edebileceğiniz bir noktada zinciri içine alacak şekilde birleştirin ve bağlama lastiği ile birbirine kenetleyin.

Resimi büyütmek için üzerine tıklayın

Dikey sabitleme ve yükseklik ayarı

Sabitleme telini KETTENMAX üzerinde bulunan deliklerden geçirin ve yatay direğe asın. Zincirin yatay ve düz bir konumda hareket edebileceği bir şekilde KETTENMAX’ın yüksekliğini ayarlayın ve R-kopilyası ile sabitleme demirine KETTENMAX’ı aşağıya sarkmayacağı bir şekilde sabitleyin.

Resimi büyütmek için üzerine tıklayın

Yatay sabitleme

Kutu içerisindan çıkan küçük kancayı KETTENMAX'ın üzerinde bulunan deliklerin birinden geçirin. Büyük kancayı ise bisikletin orta dirağine veya ön tekerine takın. Sonra bu kancaları kutu içindne çıkan ip ile birbirine bağlayın. Böylece pedalı çevirdiğinizde KETTENMAX sabit kalacak ve arka dişlilerden korunmuş olacak.
Temizleme ve yağlama işlemi esnasında vites değiştirebilirsiniz. Böylece dişliler arasında kalan kirleri hem temizlemiş olursunuz hem de tüm dişlileri yağlamış olursunuz.

Resimi büyütmek için üzerine tıklayın

Zincirin Temizlenmesi

Kutu içinden çıkan şişenin içine piyasada bulabileceğiniz zincir temizleme sıvısını doldurun. Şişeyi hortum bağlama ucu (yivli kovan) olan kapak ile kapatın. Uzun hortum parçasını KETTENMAX'ın üst kapakta yer alan ve bisikletin ön tarafına doğru bakan püskürtme deliğine takın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, pedalı çevirdiğinizde zincir KETTENMAX’a hangi kenarından giriş yapıyorsa, bağlantı hortumu üst kapakta yer alan o kenardaki püskürtme deliğine takılmalı! Temizleme sıvısının olduğu şişeyi kontrollü bir şekilde sıkın ve pedalı yavaşça çevirin. Toplama torbasına berrak sıvı akmaya başladığında, özenli ve hassas bir temizleme işlemi tamamlanmış olacaktır.
YENİ! İsterseniz temizleme işlemi esnasında temizleme sıvısı şişesini bisikletinizin çerçevesine asabilirsiniz. Bunun için kutudan çıkat askı telini kullanın. Böylece şişeyi havada tutmak zorunda kalmazsınız.

Resimi büyütmek için üzerine tıklayın

Zincirin Yağlanması

Yağlama sıvısının optimal bir şekilde zincire tutunabilmesi için zincirin mutlaka kuru olması gerekiyor. Temizleme sıvıs ile zinciri temizledikten sonra mutlaka en az 5 dakika beklemenizi veya zincirinizi temiz, iplik bırakmayan bir bez yardımı ile kurulamanızı öneriyoruz.

Yağlama maddesini (piyasada sunulun zincir yağlama spreyleri) yağlama adaptörü ile KETTENMAX’ın üst küvetinde yer alan ve arka lastiğe yakın olan püskürtme deliğine takın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, pedalı çevirdiğinizde zincir KETTENMAX’ın hangi kenarından çıkış yapıyorsa, yağlama adaptörü üst kapakta yer alan o kenardaki püskürtme deliğine takılmalı! Spreyi, dozunu ayarlayarak ara ara sıkın. Pedalın aynı zamanda yavaşça çevrilmesi ile (zincir dakikada en fazla 2 tam tur atmalı) yağ fırçalar yardımı ile zincirin önemli olan iç kısmına gelecek şekilde sürülecek ve eşit bir şekilde dağıtılacaktır.

Resimi büyütmek için üzerine tıklayın

Eğer elinizdeki bir sprey değilse, bu durumda KETTENMAX’ın üst kapağının üst kısmında yer alan yağlama deliğinden yağlama sıvısını içeri damlatın. Aynı zamanda pedalı yavaşça çevirin. Yağ fırçaların yardımı ile zincirin önemli olan iç kısmına gelecek şekilde sürülecek ve eşit bir şekilde dağıtılacaktır.

Resimi büyütmek için üzerine tıklayın

Atık sıvılar çevreyi kirletmeden ve zarar vermeden toplama torbasında birikecektir. Toplama torbasını alt küvetten sökün ve kutu içinden çıkan vidalı kapak ile kapatın. Torbanın içinde biriken atık sıvıları çevreye zarar vermeyecek, yasaların uygun gördüğü bir şekilde bertaraf edin. Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan birçok benzin istasyonunda atık yağ toplama varilleri bulunmaktadır. Atık sıvıları buralarda bertaraf edebilirsiniz. KETTENMAX Bike ve Premium toplama torbaları birçok defa kullanılabilir.


UYARI!

Temizleme ve yağlama işlemi bittikten sonra sabitleme iplerini çözün, sabitleme kancalarını taktığınız yerlerden çıkartın, KETTENMAX’ı ve kullandığınız tüm parçalarını zincirden ve bisikletinizden ayırın!
Atık sıvıları çevreye zarar vermeyecek, yasaların uygun gördüğü şekilde bertaraf edin.


Ayrıca aşağıdaki videoyu izleyerek, KETTENMAX Premium'un kullanışı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

RA-Motors Hakkında

Motosiklete veya bisiklete binmek bir tutkudur. Bu tutkudan alınan haz ise, kullanmakta olduğumuz araçlara gerekli bakımları özenle yaptığımız veya aracımızı kişiselleştirdiğimiz, yani kendimize göre modifiye ettiğimiz zaman daha da artmaktadır.

İletişim