Zincir Bakım Önerileri

 • Motosikletlerde her 500 ila 1000 sürüş kilometresinden sonra (hava koşullarına göre bu değişebilir) tahrik sistemlerinin temizlenmesi ve yağlanması gerekmektedir.
 • Bisikletlerde bu sıklık son yapılan turun şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Kötü hava ve zemin koşullarından sonra zincirin mutlaka temizlenmesi ve yağlanması gerekmektedir. Kuru ve tozlu koşullarda bile ancak mükemmel derecede temizlenmiş ve yağlanmış bir zincir korunaklı kalmaktadır.
 • Motosiklet zincirlerinde ASLA MOTOR ÇALIŞIR DURUMDA BAKIM İŞLEMLERİ YAPMAYIN!
 • Zincirlerin buhar jetleri ve benzeri aletlerle zarar verilmemesine özellikle dikkat edilmesi gereken bir husus – KETTENMAX (ve KETTENMAX toplama torbası) zinciri asla yıkayıp durulamamaktadır, aksine özenli bir bakım yapmaktadır. Sürüş özellikleri ve sürüş güvenliği bunun sayesinde olumlu yönde etkilenmekte, ayrıca tahrik sisteminin ömrü de ciddi oranda uzamaktadır.
 • Zincirin kenarlarında optimal bir temizlik elde etmek için, zincir genişliği göz önünde bulundurularak yan temizleme fırçaları basit bir şekilde makas ile kısaltılabilir (fırça takma mekanizması – sadece KettenMax Classic’te!).
 • Etkili bir yağlama (yağlama maddesinin uzun süreli kalıcılığı) ancak tahrik sisteminin önceden özenli bir şekilde temizlenmesi ile elde edilir. Ayrıca mutlaka dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise tahrik sisteminin yağlama esnasında kuru olmasıdır. Zincirinizi temizleme maddesi ile temizledikten sonra mutlaka en az 5 dakika zincirin kurumasını bekleyin veya kuru bir bez ile zincir üzerinde kalan fazla temizleme sıvısını silin.
 • KETTENMAX ile piyasaya sunulmuş tüm sıvı temizleme ve yağlama ürünleri kullanılabilir. Kompakt temizleme ve yağlama kiti, kapalı yapısı sayesinde çevre dostu, temiz ve hızlı bir zincir bakımı sağlamaktadır.
 • KETTENMAX’ın her kullanımdan sonra temizlenmesi gerek yok, zira temizleme maddeleri belli bir hedefe yönlendirilmekte ve keza yine kirli sıvı madde yönlendirilmiş olarak dışarı çıkışı sağlanmakta ve bir haznede toplanmakta (zincir temiz ise bunun sonucunda fırçalarda temizdir).
 • Tecrübelerimize dayanarak, KETTENMAX fırçalarının kullanım ömrü profesyonel kullanımda (tamirhane ortamı) yaklaşık 2 yıldır. Bireysel kullanımda fırçaların yıpranma oranı nispeten daha azdır.
 • Temel olarak KETTENMAX tamamen parçalanabilir, tüm yapı elemanları basitçe değiştirilebilir ve set veya tek tek olarak tedarik edilebilir.

Arada bir yapılan zincir bakımının önemi

 • Tüm tatil hevesine rağmen özellikle uzun mesafelerde "arada bir yapılan küçük zincir bakımları" ihmal edilmemelidir. Size, KETTENMAX'ı, yağlama adaptörünü ve bir miktar ipi (yaklaşık 1 metre) yanınıza almanızı tavsiye ediyoruz.
 • Küçük temizleme ve yağlama spreyleri yurt içinde ve dışında tüm benzin istasyonlarından tedarik edilebilir. Bunları satın alırken ayrıca bir de atık sıvı maddesi için bir yakalama haznesi (karton bardak, pet şişe gibi) sorun.
 • Temizleme için adaptör hortumunu, zincirin KETTENMAX'a girişi yönünde olan ve bunun için ön görülmüş olan bağlantı noktasına takın. KETTENMAX'ı motorunuzun şasisine iple sabitleyin ve temizleme spreyini adaptör vasıtası ile uygulayın. Temizleme spreyinin püskürtme kafası adaptöre uymaz ise bunu, yağlama spreyinin kafası ile değiştirin. Temizliğin gerçekleşmesi neticesinde adaptörün yerini değiştirin, zincirin kurumasını bekleyin ve zincirin çıkış yönünden adaptör kanalı ile yağlama maddesini uygulayın. Birkaç dakika içinde zahmetsiz bir şekilde zinciriniz bir sonraki 1000 kilometre için yeniden hazır!

Motosikletinizi veya bisikletinizi "kış uykusuna" mı hazırlıyorsunuz?

 • O zaman her halükarda zincirinizi korumalısınız. Son zincir bakımınız esnasında zincirin yağlanmasından sonra adaptörü alttaki bağlantı noktasına takın ve zincirin dış kısmına yağlama maddesini doğrudan uygulayın – ilkbaharda zincirinizin ne kadar bakımlı kaldığını görünce şaşıracaksınız!
 • Bisikletlerde yağlama maddesini sadece üstteki bağlantı noktalarından uygulayın ve böylece zincirinizi "konserve" edin!

RA-Motors Hakkında

Motosiklete veya bisiklete binmek bir tutkudur. Bu tutkudan alınan haz ise, kullanmakta olduğumuz araçlara gerekli bakımları özenle yaptığımız veya aracımızı kişiselleştirdiğimiz, yani kendimize göre modifiye ettiğimiz zaman daha da artmaktadır.

İletişim